TUMMY TİME KONUŞALIM – Smile Hands for Kids

TUMMY TİME KONUŞALIMBazen bebeğinizle keyif aldığınız zamanların bebeğinizin duyusal ve motor gelişimini nasıl destekleyeceğinizi biliyor musunuz? Koltuğa rahatça yaslanıp bebeğinizi göğsünüze yüzüstü yatırarak onunla sohbet ettiğiniz oluyordur. Bebeğiniz de kafasını kaldırıp sesinizi anlamaya, yüzünüzdeki ifadeleri anlamaya çalışıyor olabilir ya da daha birkaç ayı devirmiş bebeğiniz dişsiz ağzıyla sizin söylediklerinize gülüyor olabilir.

Tummy time’ın ne olduğuna biraz aşina olabilirsiniz. Bebeğiniz karın üzerinde (sizin gözetiminiz altında) yatarak zaman geçiriyor ama bunun neden bu kadar önemli olduğunu biliyor musunuz ? Veya karın zamanını hafife almanın olumsuz taraflarını biliyor musunuz?

Faydalarını sıralayacak olursak tummy time, kafatası şekil bozuklukları (plagiosefali) ve boyun eğiriliği (Tortikollis) gibi durumları önleyebilir. Böyle bir olasılık görülen bebeklerde bu durumları önleyici olarak tummy time yani karın üstü zamanı önerilir.

Siz ebeveynlerin bebeğinizin en zorlandığını düşündüğü Tummy Time (Karın üstü zamanı)’ı atlamak bebeğinizin gelişimindeki ileri aşamalarda gecikmeye neden olabilir. Bu pozisyon ve esnasında yapılan aktiviteler bebek vücudunda kas gelişimini destekleyen en iyi yollarından biridir aynı zamanda. Gövde ve boyun kaslarını geliştirerek bebeğin oturmasında, emeklemesinde ve nihayetinde yürümesinde hayati öneme sahiptir. Tummy time bebeğinizin güçlü boyun ve omuz kasları geliştirmesine yardımcı olur ve baş kontrolünün artmasına sağlar. Bu kasların güçlendirilmesi, yuvarlanma, sürünme ve oturma gibi sonraki beceriler için gereklidir. Tummy time ayrıca bebeğinizin ağırlık aktarımı ve orta hattın çaprazlama ile nesnelere uzanma alıştırması yapmasına, görsel sisteminin gelişmesine, farklı dokunsal uyaranları deneyimlemesine de olanak tanır. Denge ve el-göz koordinasyonunun da bebeğin ilk yılında desteklenmesi oldukça önemli.

Bebeğinizin bu gelişim basamağını atlamasına izin vermek tüm bu bahsedilen süreci geciktirebilir. Bebeğiniz doğrudan oturmaya geçse bile siz yine de tummy time’da vakit geçirmesini mutlaka sağlayın.

Elbette, hayata adapte olmaya çalışırken Tummy time gibi bebeklerin alışık olmadıkları bir pozisyona geçmeleri ve bir süre böyle kalmaları onlar için zor olabilir. Bu aktiviteyi başlatmak rahatsız edici olabilir, bu nedenle çoğu bebek ilk başta bundan zevk almaz, rahatsız olur. Oyuncakları (ışıklı veya sesli oyuncaklar bebeklerin tummy time boyunca ilgisini korumak için harikadır) veya kendinizi işin içine katarak bebeğinizi bu pozisyona teşvik edebilirsiniz ve bu pozsiyonda kalma süresini uzatabilirsiniz.

Ayrıca daha kısa zaman aralıklarıyla tummy time’da vakit geçirmeye çalışmanızı tavsiye ederiz. Genel olarak 10 dakikalık (ya da aya bağlı olarak daha fazla) sürelerle günde iki, üç kez yapabilirsiniz. Eğer bebeğiniz tummy time’dan nefret ediyorsa, günde dört kez daha kısa süreler ile yapmayı deneyin.