BEBEĞİM TUMMY TİME’DAN NEFRET EDİYOR NE YAPMALIYIM? (6. AY VE SONRASI İÇİN) – Smile Hands for Kids

BEBEĞİM TUMMY TİME’DAN NEFRET EDİYOR NE YAPMALIYIM? (6. AY VE SONRASI İÇİN)Bebeklik döneminden beri uğraştınız birçok yol denediniz ama nafile. Bir türlü bu yüzüstü pozisyonu sevdiremediniz. Gözyaşlarına dayanamadığınız için bir türlü denemeye de cesaret edemediniz. Ve bebeğiniz 6. Ayına geldi. Bu pozisyonun önemini biliyorsunuz ancak 6. Aydan sonra da oturmaya bu kadar hazır olan bebeğinizi nasıl yere yatıracağınızı bilemiyorsunuz.

Sizi çok iyi anlıyorum. Bu durumda yapılacak olan şey var olan gelişim sürecinde yüzüstü pozisyondaki kazanımları elde edebileceği modifikasyonlar yaratmak.

Bebeğiniz 6 aylık olduğunda birçok şeyi keşfetmek ister. Özellikle ebeveyn olarak yerde yatarak ya da yüzüstü planlama yapamadığında ve oturma zamanı geldiği düşünüldüğünde bebekler oturtuluyor. Oturma seviyesinde bebekler görsel olarak çok fazla şeye hakim olduklarını gördüklerinde yeniden zor olan bir beceriyi deneyimlemeyi istemiyorlar.

Peki Tummy time’daki kazanımları neler bebeklerin bunlara bir bakalım.

  • Baş kontrolünü destekler. Boyun ve çevresi kasların kuvvetlenmesini sağlar.
  • Baş ve göz hareketlerinin birlikte entegrasyonuna yardımcı olur ve koordinasyon becerilerinin temelini oluşturur.
  • Omuz ve çevresi kaslarının kuvvetlenmesini sağlayarak ilerideki ince motor becerilerin de alt yapısını oluşturmuş olur.
  • Yüzüstü etrafı incelerken geliştirilen omuz ve ellere olan ağırlık aktarımı değişikliği ile sürünme ve emekleme becerisi gibi kendisinin bir yerden diğer yere transferini sağlayacağı motor gelişim basamaklarına zemin hazırlar.
  • Bebeklik refleksi dediğimiz moro(sıçrama) refleksi, Tonik Labirent Reflek ve Asimetrik Tonik boyun refleksi gibi reflekslerin entegrasyonuna yardımcı olur ve bu sayede beyin gelişimini destekler.

6. aydan sonra bu kazanımları oturma becerisi gelişmiş bir bebekte de desteklemek mümkün elbette. Örneğin bebeğinizin etrafındaki oyuncakların yerleşimi bedenini daha iyi kullanmasına yardımcı olacaktır. Dizlerinin üzerinde ve bir yastık desteği ile dirseklerinin üzerinde vakit geçirmesi bir nevi yüzüstü pozisyonun daha kabul edilebilir formudur bebek için. Bebeğiniz sizinle temasta olmayı seviyordur. Bunu avantaja çevirerek bu dönemde birlikte yuvarlanma oyunu oynamak, sizin kucağınızda oturuyorken yerdeki nesnelere birlikte eğilip onları almaya çalışmak da bu becerileri destekler yönde olacaktır.

Bu gibi oyunları oynarken görev gibi düşünmeden oyuncul bir şekilde yaklaşarak yapmanız bebeğinizin bu pozisyonlarda kalma süresini artıracaktır. Aynı zamanda bu pozisyonlamalar içinde şarkı söylemek sayı saymak daha kolay odaklanmasına yardımcı olacaktır.

Tummy time yani yüzüstü pozisyonu yerde yapılacak bir pozisyon durumundan çıkarıp tüm pozisyonlarda yüzünün yere doğru döndüğü pozisyonlar olarak düşündüğünüzde bebeğinize bu konuda oldukça yardımcı olacaksınız.

Uzm. Fzt. Yonca Görgül